To był niezwykły koncert!

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w dniu 24 lutego 2024 r. w Zespole Szkół w Żyrakowie zagwarantował publiczności niesamowite przeżycia.

Na wstępie tego wyjątkowe wydarzenia wszystkich zgromadzonych powitał Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka, a następnie głos zabrał Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach Ryszard Ochwat.
Orkiestrę podczas koncertu poprowadziło kolejno dwóch dyrygentów: ppłk Marcin Ślązak pełniący jednocześnie funkcję kierownika artystycznego orkiestry oraz mjr Dariusz Kaczmarski. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy Żyraków i zaproszeni goście wysłuchali ciekawie zaaranżowanych i wirtuozowsko wykonanych tradycyjnych utworów patriotycznych i estradowych inspirowanych zarówno tradycją walki o wolność i niepodległość Polski, jak również rytmami z innych kultur. Kompozycje pochodziły z różnych epok historycznych. W zespole wystąpiła Orkiestra Koncertowa, soliści oraz balet. Wyjątkowym znakiem rozpoznawczym Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego były kostiumy sceniczne, które sprawiły, że koncert stał się niezwykle barwnym widowiskiem scenicznym i ucztą wizualną.

Widowisko zostało zorganizowane dla upamiętnienia 150 . rocznicy urodzin Wincentego Witosa. W związku z tym po koncercie można było nabyć zbiór publikacji  „Wincenty Witos. Dzieła wybrane”.

Występ był niezwykły, co potwierdzała reakcja publiczności, która będąc pod wrażeniem przygotowanego repertuaru nagradzała Orkiestrę gromkimi brawami.

Koncert był objęty patronatem honorowym Wójta Gminy Żyraków Marka Rączki. Organizatorami głównymi byli: Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach oraz Instytut Pamięci Narodowej, zaś współorganizatorami: Zespół Szkół w Żyrakowie, Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w Żyrakowie oraz Woli Żyrakowskiej.