Piknik Rodzinny w Woli Żyrakowskiej po europejsku

„Europa jest w nas!” – pod takim hasłem w dniu 26 maja 2024 r. odbył się Piknik Rodzinny w Woli Żyrakowskiej, a został zorganizowany z okazji Jubileuszu 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Impreza rozpoczęła się od animacji dla najmłodszych „Podróż przez Europę”. Następnie Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka oficjalnie rozpoczął piknik oraz powitał przybyłych gości i zaprosił do obejrzenia filmu promującego „Fundusze Europejskie w Gminie Żyraków”. Swoja obecnością zaszczycili nas: Krystyna Skowrońska – Posłanka na Sejm RP, Paweł Ciszczoń – Dyrektor Biura Posła na Sejm RP Krzysztofa Sobolewskiego, Wiesław Lada – Dyrektor Biura Podkarpackiej Izby Rolniczej, Piotr Chęciek – Starosta Powiatu Dębickiego, Ewelina Kuś – Wicestarosta Powiatu Dębickiego, Danuta Klabacha – Prezes Banku Spółdzielczego w Żyrakowie oraz radni powiatu dębickiego, radni i sołtysi gminy Żyraków, a także kierownicy referatów Urzędu Gminy.

W ramach części artystycznej wystąpił Gminny Zespół Artystyczny „Po Naszemu” z przygotowanym repertuarem z okazji Dnia Matki oraz grupy rytmiczno-taneczne: „Bajeczne dzieciaki” ze Straszęcina oraz „Podwodny świat” z Bobrowej. Na scenie i przy scenie zaprezentowali się również: Hufiec ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów, Sekcja Psów Ratowniczych przy OSP Chotowa, MDP Wola Żyrakowska oraz Gabinety Dietetyczne Bonne Sante Dębica. Wyczekiwanym punktem imprezy był koncert zespołu KORDIAN,  po którym odbyła się zabawa taneczna przy rytmach zespołu EFEKT.

Plac przy budynku CKiP w Woli Żyrakowskiej został bogato zapełniony licznymi atrakcjami i stoiskami, a wśród nich były: wystawa motocykli zabytkowych i sprzętu lotniczego, loty awionetką, stoiska KGW z Woli Żyrakowskiej i Żyrakowa, dmuchane zjeżdżalnie, warsztaty w Kąciku Artystycznym Świetlic Wiejskich, Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, mini tor przeszkód z prezentacją samochodu strażackiego dla najmłodszych, tor wyścigowy quadów dla dzieci – Moto Drift, stoisko KRUS, prezentacja Wojskowego Centrum Rekrutacji, Wojska Obrony Terytorialnej oraz dębickich saperów, stoiska elektronarzędzi firm Makita, Stihl i Dezako, replik broni ASG, Piekarni Szymaszek, sklepu Lewiatan oraz stoiska gastronomiczno-handlowe.

Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Żyrakowskiej przygotowało pyszny poczęstunek dla zaproszonych gości, w tym stół z europejskimi daniami.

Organizatorami wydarzenia byli: Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie oraz Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Żyrakowskiej, zaś partnerami: Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Żyrakowskiej oraz Stowarzyszenie KGW w Żyrakowie. Wsparcie organizacyjne zapewniły również Jednostki OSP z Żyrakowa i Straszęcina.

Wydarzenie w części zostało dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 w ramach projektu „Komunikacja i widoczność Funduszy Europejskich na Podkarpaciu w 2024 r.”.