„Podkarpackie – żyj i oddychaj”

W dniu 3 lipca 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie m.in. Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka podpisał umowę na realizację projektu „Podkarpackie – żyj i oddychaj”.

Projekt ma na celu poprawę jakości powietrza w województwie podkarpackim, a na jego realizację samorząd województwa pozyskał unijne dofinansowanie z programu LIFE oraz dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt będzie realizowany przez Departament Ochrony Środowiska UMWP w latach 2024-2033. Jego celem jest wdrożenie kompleksowego programu ochrony powietrza, poprzez usunięcie lokalnych barier, wprowadzenie dobrych praktyk i mobilizację środków publicznych oraz prywatnych. W projekcie weźmie udział 66 partnerów, w tym Gmina Żyraków. Łącznie – na działania w ramach projektu – jest ponad 100 mln złotych.