Dzień Ziemniaka

DZIEŃ ZIEMNIAKA- 08.09.2019r.

    8 września 2019r. w Wiewiórce już po raz ósmy odbyła się impreza plenerowa pn. „Dzień Ziemniaka”. W kościele parafialnym w Wiewiórce odprawiona została Msza Św. w intencji rolników, a następnie przy dźwiękach Gminnego Zespołu Artystycznego działającego przy CKiP w  Żyrakowie wszyscy przeszli na stadion w Wiewiórce. W ramach części oficjalnej Wójt Gminy Żyraków Pan Marek Rączka powitał zgromadzonych gości oraz skierował słowa podziękowania i uznania do rolników za ich trud i pracę. Następnie głos zabrał Sołtys Wiewiórki – Pan Tomasz Wolak oraz Radny Rady Gminy w Żyrakowie – Pan Tadeusz Kulas. Po przemówieniach okolicznościowych uczniowie wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej w Wiewiórce zaprosili wszystkich na część artystyczną w ich wykonaniu. 

    Podcza imprezy uczestnicy mieli okazję spróbować jedynej o wiewióreckim smaku Podkarpackiej Ziemniaczanki przygotowanej i zaserwowanej przez Panie ze Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Wiewiórce, która  cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Ponadto każdy mógł spróbować potraw i przysmaków przygotowanych przez Panie ze Stowarzyszenia „Razem w Przyszłość” z Woli Żyrakowskiej. 

    Tradycyjnie podczas wydarzenia odbyły się Sołeckie Potyczki Ziemniaczane. Rywalizacja przebiegała w miłej atmosferze, dając mnóstwo radości i zabawy zgromadzonym widzom. Nagrody dla uczestników ufundowane zostały przez przez Bank Spółdzielczy w Żyrakowie oraz Firmę Prymat. W Sołeckich Potyczkach Ziemniaczanych wzięło udział 9 drużyn 3-osobowych ze Sołectw: Bobrowej Woli, Korzeniowa, Straszęcina, Żyrakowa, Woli Żyrakowskiej, Zawierzbia, Woli Wielkiej, Wiewiórki i Góry Motycznej.  I miejsce i Statuetkę „Złotego Ziemniaka” otrzymało Sołectwo Wola Żyrakowska, II miejsce zajęła Góra Motyczna, zaś III miejsce należało do drużyny ze Straszęcina. Po wręczeniu nagród Wójt Gminy Żyraków Pan Marek Rączka podziękował Paniom ze Stowarzyszeń za przygotowanie stoisk z promocją potraw regionalnych wręczając im upominki.

    Na scenie wystąpił również KINDER SID, który przeprowadził animację dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Impreza zakończyła się wspólną zabawą taneczną z Grupą Muzyczną Sekend.

    Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Żyraków, Sołectwo Wiewiórka, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Wiewiórce, OSP Wiewiórka oraz Szkoła Podstawowa w Wiewiórce. Serdeczne Podziękowania za wsparcie i pomoc w organizacji imprezy kierujemy do: Banku Spółdzielczego w Żyrakowie, Firmy PRYMAT, Zakładu Mięsnego „Drąg” z Góry Motycznej, Delikatesów „Hit-Pol” z Wiewiórki, F.H.U. SAM-SAM z Wiewiórki,, Z.U.H. Sprzedaż Piasku i Żwiru „Ryśko” z Zasowa, F.H.U.”Malibu” Masarnia z Brzeźnicy, Zakładu Mięsnego „Nowy Maxpol”, Firmy Handlowej „Agro Jurek s.c.” z Sulechowa oraz Piekarni TĘCZA z Góry Motycznej.

Do zobaczenia za rok!