Zajrzyjmy do historii – dzieje wsi Wola Żyrakowska

17 listopada 2019 w Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej odbyło się podsumowanie projektu „Zajrzyjmy do historii – dzieje wsi Wola Żyrakowska” realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Żyrakowskiej. Projekt został współfinansowany ze środków Gminy Żyraków. W efekcie realizacji projektu powstała publikacja zawierająca historię wsi. Zredagowano ją  na podstawie wspomnień najstarszych mieszkańców, pamiętników, źródeł historycznych i naukowych.  Na potrzeby projektu zgromadzono bardzo dużo zdjęć, które stanowią ilustrację zawartych w książce treści. Ze względu na obszerność zgromadzonych materiałów zaplanowano już drugą część publikacji.

Drugim nie mniej ważnym punktem spotkania było  poświęcenie i otwarcie nowych pomieszczeń dobudowanych do budynku CKiP w Woli Żyrakowskiej. Poświęcenia dokonał proboszcz parafii Żyraków ks. Józef Jasiurkowski. Pomieszczenia będą służyły druhom ochotnikom strażakom i członkom Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia „Razem w Przyszłość”.

Organizatorów zaszczycili obecnością znamienici goście: poseł na Sejm Kazimierz Moskal, Dyrektor Biura Podkarpackiej Izby Rolniczej Wiesław Lada oraz włodarze gminy.

Uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców wsi, którzy z dużym zainteresowaniem obejrzeli prezentację zawierającą stare zdjęcia, wysłuchali fragmentów książki zaprezentowanej przez  przedstawicieli strażaków i  pięknych utworów muzycznych w wykonaniu najmłodszych mieszkańców wsi. Na koniec zgromadzeni mogli obejrzeć film prezentujący żołnierzy AK – uczestników akcji „Burza” – mieszkańców wsi Wola Żyrakowska. W nowo oddanym  pomieszczeniu została zorganizowana wystawa fotografii  ukazujących stare i współczesne migawki z życia mieszkańców. 

Po części oficjalnej przy herbatce i ciastku zgromadzeni goście długo rozmawiali na temat treści i zdjęć zawartych w publikacji. Był to wieczór pełen nostalgicznych wspomnień i refleksji.