Jesteś tutaj:

Miesiąc: marzec 2021

W Niedzielę Palmową przy Kościele pw. Św. Antoniego w Nagoszynie w Domu św. Józefa odbył się kiermasz świąteczny w ramach Akcji Charytatywnej pod hasłem „W Boliwii też są Święta”. Podczas kiermaszu zebrano kwotę 4880 zł, która  zostanie przeznaczona na cele misyjne ks. Tomasza Fajta w Boliwii, w parafii w Concepion. Ozdoby i stroiki o tematyce wielkanocnej przekazały koła, stowarzyszenia, osoby prywatne oraz Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie. Parafianie okazali Wielkie Serce, gdyż ofiarowane rękodzieło rozeszło się w bardzo szybkim tempie. Głównym organizatorem przedsięwzięcia był ks. Piotr Fela.

Więcej „„W Boliwii też są Święta””

Teatr Powszechny w Łodzi serdecznie zaprasza w świąteczny weekend dzieci, młodzież oraz dorosłych na spektakle on-line:

„Ony” 3 kwietnia 2021 o godzinie 19.15 oraz „Rodzina” 4 kwietnia 2021 o godzinie 19.00

Bilety kosztują symboliczne 20 groszy, kupicie je tutaj: https://powszechny.pl/pl/teatr/repertuar/2021/4/ 

Ony

Autor: Marta Guśniowska
Reżyseria: Ewa Pilawska
Twórca autorskich warsztatów: Andrzej Jakubas Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Ruch sceniczny: Jarosław Staniek, Iwona Staniek
Obsada: Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Karolina Krawczyńska, Sebastian Jasnoch, Filip Jacak, Kamil Suszczyk, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik  

Znakomity, wielopoziomowy tekst Marty Guśniowskiej to bajka à rebours. To opowieść o współczesnym świecie, o naszych zmaganiach, lękach i drzemiących w nas potworach. Główny bohater, po stracie matki wyrusza w podróż w poszukiwaniu ojca, którego nigdy nie znał. Droga, którą przebywa w onirycznej, bajkowej scenerii staje się metaforą dojrzewania. Podczas podróży Ony spotyka korowód bajkowych postaci, zdobywa serce Księżniczki, ma niesamowite przygody, by w finale osiągnąć spokój. A może po prostu, aby dorosnąć?

Spektakl z cyklu „Dziecko w sytuacji”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

 

Rodzina

Autor: Antoni Słonimski
Reżyseria, adaptacja, opracowanie muzyczne: Wojciech Malajkat
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Obsada: Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Karolina Krawczyńska, Barbara Szcześniak, Marek Kasprzyk/Artur Majewski, Jakub Kotyński, Michał Lacheta, Jakub Kryształ/Kamil Suszczyk, Paweł Okoński/ Adam Marjański, Jan Wojciech Poradowski, Arkadiusz Wójcik, Artur Zawadzki

Akcja spektaklu w reżyserii Wojciecha Malajkata dzieje się w podupadłym majątku Lekcickich, w którym głowa rodziny Tomasz Lekcicki – utracjusz, bawidamek, miłośnik metafizyki i domorosły wynalazca, mieszka z siostrą poetką i – jedyną stąpającą twardo po ziemi osobą w rodzinie – córką Marysią. Ta ostatnia, podejmuje działania mające na celu uratowanie rodzinnego majątku. Traf chce, że w tym samym czasie w dworze w Lekcicach pojawia się również sowiecki dygnitarz i tajemniczy gość zza granicy. 

„Rodzina”, jedna z trzech komedii napisanych przez Antoniego Słonimskiego, jest satyryczną wizją Polski, napisaną z charakterystycznymi dla Skamandryty ostrym dowcipem i ciętym językiem. Mimo, iż powstała w 1933 roku, okazuje się być dziś niezwykle aktualna.

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Szanowni Państwo,

Od 30 marca 2021 r. portal Dyktanda.pl zaprasza szkoły podstawowe oraz średnie do włączenia się w rywalizację w konkursie Mistrz Wypracowań! Do tej pory trwały tylko zmagania indywidualne, cieszące się dużym zainteresowaniem uczniów.

Dzięki zwiększeniu puli nagród, organizator wprowadził osobną kategorię dla szkół. Punkty do rankingu szkół będą zbierali uczniowie, przygotowujący tak jak do tej pory wypracowania na konkurs. Punkty będą jednak liczone podwójnie – w tej samej wysokości zasilą ich indywidualny ranking, jak i sumę punktów uzyskanych przez szkołę, w której się uczą.

Szkoła, aby dołączyć do rywalizacji, musi mieć zweryfikowany profil w Module dla Szkół na portalu Dyktanda.pl. Bezpłatnej rejestracji i weryfikacji może dokonać dyrektor lub nauczyciel pracujący w danej placówce. W tym celu należy wypełnić formularz zamieszczony na stronie: https://dyktanda.pl/szkoly

Warto włączyć się do rywalizacji, ponieważ zwycięska szkoła odbierze nagrodę w wysokości 5000 zł do przeznaczenia na pomoce naukowe lub sprzęt elektroniczny (tablety, tablice interaktywne, projektory itp.). Szczegóły konkursu oraz bieżący ranking znajdują się tutaj: https://dyktanda.pl/konkursy-wypracowan/mistrz-wypracowan-greater-ii-edycja?school=1

Konkurs Mistrz Wypracowań edycja II skłania dzieci i młodzież do rozwijania umiejętności zdobywania informacji, pisania na zadany temat, a także stwarza możliwość wykorzystania wiedzy zdobytej na lekcjach w szkole. Wszystko to w atmosferze zabawy, angażującej rywalizacji oraz przy wysokim prawdopodobieństwie zdobycia atrakcyjnych nagród.

Zachęcamy do podzielenia się powyższą informacją na Państwa stronie internetowej oraz na profilach w mediach społecznościowych.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie,
Zespół Dyktanda.pl

 

Zwyczaj wykonywania tradycyjnych plam wielkanocnych nadal jest kultywowany w Gminie Żyraków. W 2021 r. Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną miał miejsce w czterech parafiach: Parafii pw. Św. Anny w Korzeniowie, Parafii pw. Św. Antoniego w Nagoszynie, Parafii pw. Wszystkich Świętych w Straszęcinie oraz Parafii pw. Chrystusa Króla w Górze Motycznej. Jak zwykle palmy zachwycały wielkością, pomysłowością, kolorystyką ręcznie robionych kwiatów z bibuły i krepiny oraz rozmaitością użytych materiałów, w tym najbardziej tych tradycyjnych.

W poszczególnych parafiach nagrodzono następujące osoby:

Więcej „Konkurs Palm Wielkanocnych w Gminie Żyraków”

Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Żyraków

W gminie Żyraków planowany jest szereg inwestycji. Głównie są to inwestycje drogowe, ale planowane są także dotyczące gospodarki wodno-ściekowej. Będzie również kolejny etap termomodernizacji Urzędu Gminy i budowy budynku ośrodka kulturalno-oświatowego  w Zawierzbiu. O szczegółach tych inwestycji mówi Marek Rączka, wójt gminy Żyraków.

Zapraszamy na wywiad

Rewitalizacja to kompleksowy proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych poprzez działania całościowe (powiązane wzajemnie przedsięwzięcia obejmujące kwestie społeczne oraz gospodarcze lub przestrzenno-funkcjonalne lub techniczne lub środowiskowe), integrujące interwencję na rzecz społeczności lokalnej, przestrzeni i lokalnej gospodarki, skoncentrowane terytorialnie i prowadzone w sposób skoordynowany.

Obszar rewitalizacji to miejsce o zrównoważonym rozwoju społecznym, gospodarczym
i przestrzennym, przyjazne środowisku naturalnemu, z zagospodarowanymi terenami inwestycyjnymi. Jest to obszar o wysokim wskaźniku przedsiębiorczości oraz wysokim poziomie bezpieczeństwa mieszkańców.

Szanowni Państwo !

Sytuacja w szpitalu jest coraz bardziej dramatyczna.
W tej chwili mamy 178 osób chorych na COVID a tylko w ten weekend zmarło 9. Na oddziale dziecięcym jest kilkanaście zakażonych dzieci.

Lokalny Program Rewitalizacji dla Gminy Żyraków na lata 2016-2023 został przyjęty:

  1. Uchwałą nr XLII/359/17 Rady Gminy w Żyrakowie z dnia 27 listopada 2017r. w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Żyraków na lata 2016-2023,
  2. Uchwałą nr L/425/18 Rady Gminy w Żyrakowie z dnia 09 kwietnia 2018 roku w sprawie zmiany Uchwały Nr XLII/359/17 w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Żyraków na lata 2016-2023
  3. Uchwałą Nr LVII/467/2018 Rady Gminy w Żyrakowie z dnia 27 sierpnia 2018 r. w sprawie zmiany uchwały nr L/425/18 w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Żyraków na lata 2016-2023.

Lokalny Program Rewitalizacji dla Gminy Żyraków na lata 2016-2023 został wpisany do Wykazu programów rewitalizacji gmin województwa podkarpackiego Uchwałą nr 469/9969/18 Zarządu Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie z dnia 11 września 2018r. w sprawie wpisania programów rewitalizacji do Wykazu programów rewitalizacji gmin województwa podkarpackiego.

Do góry

Skip to content