1 września 1939 r.
Opublikowano w dniu
Jesteś tutaj:
Opublikowano w dniu
Opublikowano w dniu
W dniu 29 sierpnia br. w Ulanowie odbyły się XXI Dożynki Województwa Podkarpackiego połączone z Festiwalem Kultury Lasowiackiej „Etnolas”. W uroczystości wzięło udział ponad 40 delegacji z pięknymi wieńcami dożynkowymi z całego województwa podkarpackiego. W dożynkach Gminę Żyraków reprezentowali: Stowarzyszenie „Wolanki” z Woli Wielkiej w asyście Rady Sołeckiej z Woli Wielkiej, Pani Maria Bodzioch, Przewodnicząca Rady Gminy Żyraków oraz Pani Aneta Domaradzka, Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie. Gmina Żyraków jako jedyna przybyła na dożynki z powiatu dębickiego.
Organizatorami było Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów oraz Urząd Gminy i Miasta Ulanów. Mszę Św. odprawił biskup Edward Frankowski. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Opublikowano w dniu
W piątek, 26 sierpnia miała miejsce się gala podsumowująca projekt „Działaj lokalnie 2021”.
Uczestniczyli w niej Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka oraz przedstawiciele organizacji, którzy otrzymali promesy na następujące projekty:
1) Ochotnicza Straż Pożarna w Straszęcinie
Projekt: „Młodzi, kompetentni, odważni – Liderzy OSP”,
2) Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich im. Księżnej Heleny Jabłonowskiej w Straszęcinie
Projekt: „Rozmrażamy społeczną energię”,
3) Grupa nieformalna „Góra Możliwości”, pod auspicjami Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie
Projekt: „Alternatywny patriotyzm”.
Serdecznie gratulujemy!
Opublikowano w dniu
Wójta Gminy Żyraków
z dnia 31 sierpnia 2021 r.
w sprawie: ogłoszenia Konkursu na stanowisko Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Żyrakowie oraz ustalenia Regulaminu Konkursu
Opublikowano w dniu
W ostatni piątek wakacji pomimo niekorzystnej pogody odbył się Piknik „Na zielonej trawce” w Straszęcinie. Impreza została przeniesiona jednak na zieloną podłogę do hali sportowej Zespołu Szkół w Straszęcinie, gdzie czekało mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. Pierwszym punktem programu była bajkowa animacja, która najmłodszym gościom dała tyle kreatywności, ile Fabryka dała (dosłownie!), czyli głośne śmiechy, tony uciechy, szybkie oddechy i… wesołe pociechy! Dużym zainteresowaniem cieszył się kącik artystyczny dla dzieci i młodzieży, przygotowany przez Panie ze Świetlic Wiejskich z Gminy Żyraków. Kolejki ustawiały się do stoisk z tatuażami, kolorowymi warkoczykami, skręconymi balonami, malowaniem twarzy oraz do kącika plastycznego i rękodzielniczego. Ponadto darmowe dmuchańce były ciągle oblegane, a turniej szachowy prowadzony przez Stowarzyszenie „Szach-mat” z Radomyśla Wielkiego zdobył wielu graczy. Gdy trwały dziecięce zabawy, dorośli mogli załatwić urzędowe sprawy tj. złożyć obowiązkowe deklaracje o źródłach ogrzewania budynków oraz w Powszechnym Spisie Ludności, a także skorzystać z porad dietetycznych Bonne Sante Dębica – Gabinety Dietetyczne. Kolejnym punktem programu był Koncert znakomitej Orkiestry Dętej Gminy Żyraków pod batutą Grzegorza Steca. W przerwach występu odbywał się konkurs z wiedzy instrumentów muzycznych. Atrakcją wieczoru był seans kina plenerowego z RDN Małopolska, podczas którego emitowany był film familijny „Mia i biały lew”. Piknik był również kolejną okazją do zaszczepienia się przeciwko covid-19 w mobilnym punkcie Centrum Medycznego „Medyk”. Imprezie towarzyszył Bar „Zagroda na kółkach” oraz stoisko z popcornem i watą cukrową. Organizatorami imprezy byli Wójt Gminy Żyraków, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie i Zespół Szkół w Straszęcinie.
Opublikowano w dniu
Szkoła w Górze Motycznej pełni funkcję dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą dla dzieci, ale jest również wielozadaniowym centrum rozwoju lokalnego. Ludzie tu robią małe rzeczy w Wielki Sposób, a wszystkie nasze zaplanowane kroki są wielkim eksperymentem społecznym zakończonym sukcesem zaangażowanych weń ludzi. W 2020 roku zakończyliśmy realizację dwóch kursów z języka angielskiego:
poziom podstawowy i zaawansowany. Kursy ukończyło 24 dorosłe osoby.
Obecnie realizowane są kursy komputerowe finansowane w ramach projektu „Umiejętności ku przyszłości” przez Fundację Cooperante w partnerstwie z INTER-COMP Marcin Lasek realizujących projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.
Jeszcze możemy stworzyć jedną grupę. Zachęcamy MIESZKAŃCÓW GÓRY MOTYCZNEJ, GMINY ŻYRAKÓW, POWIATU DĘBICKIEGO i WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO do skorzystania z BEZPŁATNYCH kursów w naszej szkole (wieczorami 2 razy w tygodniu przez 2 miesiące).
Kontakt do szkoły: 14 68 34 630
Opublikowano w dniu
Opublikowano w dniu
W ramach wakacyjnej akcji w Świetlicach Wiejskich działających na terenie Gminy Żyraków zrealizowano specjalny program „Tematyczne Tygodnie”, który miał na celu wzbogacić zajęcia świetlicowe oraz ponownie zintegrować dzieci i młodzież po wielu miesiącach zamknięcia spowodowanego ograniczeniami związanymi z pandemią. Zajęcia tak zostały urozmaicone, aby każdy mógł znaleźć w ofercie coś dla siebie. Podczas zajęć tanecznych dzieci poznały nowe kroki taneczne, w trakcie zajęć muzycznych sprawdziły swoje możliwości wokalne. Z kolei w czasie zajęć tkackich dzieci zapoznały się z podstawowymi tajnikami tego rzemiosła, czego efektem były fantastyczne przeplatanki. Odbyły się również warsztaty z wykonywania letnich bukietów kwiatowych, które idealnie wpisały się w okresie przed poświęceniem bukietów w Święto Matki Boskiej Zielnej. Przed uczestnikami odkryto ciekawe techniki fotografowania, które wykorzystano przy robieniu sesji zdjęciowych. W ostatnim tygodniu zorganizowano warsztaty zdrowego odżywiania, dzięki którym dzieci przekonały się, że zdrowe jedzenie może być naprawdę bardzo smaczne i proste w przyrządzeniu. Podczas każdych zajęć uczestnicy otrzymywali pamiątkowe dyplomy i upominki. Tematyczne tygodnie przeprowadzili instruktorzy: Małgorzata Kania, Agata Dziedzic, Krzysztof Prokop, Krzysztof Pietrucha, Katarzyna Kępowicz oraz Bonne Sante Dębica- Gabinety Dietetyczne.
Dziękujemy wszystkim za udział w zajęciach!
Opublikowano w dniu
W poniedziałek, 23 sierpnia 2021 roku, w Urzędzie Miejskim w Ropczycach podpisano porozumienie o ustanowieniu Ropczycko-Dębickiego Klastra Energii. Gminy reprezentowali ich włodarze: gminę Ropczyce reprezentował burmistrz Bolesław Bujak, gminę Żyraków – wójt Marek Rączka, gminę Ostrów – wójt Grzegorz Ożóg, gminę Iwierzyce – wójt Ryszard Filipek, zaś gminę Dębica – wójt Stanisław Rokosz.
Utworzenie Ropczycko-Dębickiego Klastra Energii ma na celu następujące działania na terenach gmin:
Korzyścią dla gmin, płynącą z przystąpienia do Klastra Energii, jest między innymi możliwość przyspieszenia rozwoju gospodarczego dzięki zaangażowaniu dużych inwestorów, poszukujących lokalizacji pod inwestycje w OZE. To także możliwość ustabilizowania rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną, bez konieczności uzależniania się od zewnętrznych podmiotów oraz rozwój odnawialnych źródeł energii, instalowanych na terenie gmin, np. przy budynkach użyteczności publicznej.
Więcej „Gmina Żyraków podpisała porozumienie o ustanowieniu Ropczycko-Dębickiego Klastra Energii”