Narodowe Czytanie ,,Moralności pani Dulskiej” w Gminie Żyraków

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie wraz ze współorganizatorem Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, której celem jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia kulturowej i narodowej tożsamości. W tym roku, 4 września obchodzimy dziesiątą, jubileuszową odsłonę, której lekturą została ,,Moralność pani Dulskiej’ Gabrieli Zapolskiej, wybitne dzieło z literackiego kanonu, które od ponad stu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem, czego  dowodem są jego liczne inscenizacje teatralne i adaptacje telewizyjne i filmowe. Podobnie jak w roku ubiegłym uroczystość nie mogła odbyć się w tradycyjnej formie, dlatego został nagrany film – inscenizacja teatralna, którą będzie mogło obejrzeć szersze grono odbiorców.

Podczas nagrania filmu Zespół Dworsko – Parkowy w Straszęcinie przemienił się w lwowskie salony państwa Dulskich. W ich rolę wcieliła się Agata Dziedzic i Jan Moskal. Pozostałe role zagrali członkowie DKK dla młodzieży, działającego przy GBP w Żyrakowie. Rolę Zbyszka odegrał Michał Prokop, Hesię i Melę, zagrały Olga Wójtowicz i Kinga Kaput. Służącą Hanką była Julia Zawojowską, Juliasiewiczową Izabela Zator, a rola Tadrachowej przypadła Weronice Rokicie. Aktorzy wcielając się w rolę głównych bohaterów starali się przekazać uniwersalne przesłanie moralne i pobudzić nas do refleksji nad własnym życiem. Komizm językowy i sytuacyjny pozwolił oddać tło epoki, z wszystkimi jej problemami społeczno-obyczajowymi, ukrytymi pod warstwą zakłamania i obłudy. Dziękujemy aktorom za zmierzenie się z tak wybitnym dramatem, który okazał się nie lada wyzwaniem, wymagał zaangażowania i determinacji, ale jednocześnie dostarczył wielu wrażeń i emocji. Słodkim akcentem kończącym próby i nagranie filmu było ciasto o nazwie ,,Pani Dulska”.

Tak jak co roku został również rozstrzygnięty VIII Gminny Konkurs Czytelniczy ,,Czytające Rodziny 2020”- 39 rodzin oraz III Gminny Konkurs Czytelniczy ,,Czytelnik Roku 2020”- 116 czytelników. Nagrodzeni Czytelnicy otrzymają książkę ,,Moralność pani Dulskiej’’ Gabrieli Zapolskiej z okolicznościową pieczęcią. Szczegółowa lista nagrodzonych czytelników znajduje się w poszczególnych bibliotekach. 

W GBP w Żyrakowie znajduje się okolicznościowa pieczęć akcji, którą można odbić na własnym przyniesionym egzemplarzu. 

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia filmu na stronach GBP.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia na stronach GBP…