Niepodległa dla szkół, bibliotek i domów kultury

Szanowni Państwo,

Biuro Programu „Niepodległa” współpracuje z wieloma instytucjami, włączającymi się we wspólne świętowanie stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. W ten sposób powstała ogromna baza wiedzy, z której mogą korzystać m.in. szkoły, biblioteki, domu kultury i inne podmioty zainteresowane tematem. Baza dotyczy głównie okresu II Rzeczpospolitej i ostatnich 100 lat historii Polski. Zapraszam do zapoznania się z bezpłatną ofertą materiałów edukacyjnych.

Najszerszym źródłem informacji o różnych działaniach i projektach związanych ze świętowaniem odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości, zawierającym również treści popularnonaukowe, jest strona internetowa niepodlegla.gov.pl uzupełniana przez media społecznościowe Niepodległej.

Można tu znaleźć m.in. pomysły na zabawy, program warsztatów i ćwiczenia dla starszych i młodszych (niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej). Wystarczy je wydrukować i rozdać lub odtworzyć. To idealne pomysły na warsztaty dodatkowe i zajęcia świetlicowe.
• Karty retro zabaw – zawierają zabawy i zadania zaczerpnięte z zawierających gry, zabawy i łamigłówki książek z okresu dwudziestolecia międzywojennego;
• B jak Batory – projekt poświęcony polskim transatlantykom, ze scenariuszami zajęć i zadaniami;
• Karty odkrywców – tematyczne zeszyty zadań dla dzieci – krzyżówki, zadania, łączenie kropek i wyszukiwanie szczegółów dla dzieci od pierwszych klas szkoły podstawowej;
• Cykle warsztatów online dostępne na kanale YT „Niepodległa”: Warsztaty rękodzieła czy Zabawy muzyczne – wirtualne animacje dla dzieci z muzyką tradycyjną i pomysłami jak spędzić wspólnie czas.,

Kolejną propozycją są wystawy do pobrania udostępnianie bezpłatnie pod adresem: niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej. Opracowane przez specjalistów treści, opowiadające przyjaznym językiem o procesach sprzed stu lat, są idealne na przykład na gazetki szkolne. Pliki wystarczy wydrukować i zaprezentować w wybranym miejscu (wystawa wewnętrzna lub zewnętrzna) lub opublikować w internecie.
Do tej pory przygotowano:
• plansze o symbolach narodowych, które poruszają też temat odpowiedniego uszanowania symboli;
• wystawę „Tak powstawała Niepodległa” – przekrojowa opowieść o kulturze i życiu codziennym w II RP (do tej wystawy powstały także karty edukacyjne)
• wystawę „Tatrzańska Niepodległa” – o polskich górach, ich ochronie i wyjątkowej roli Zakopanego w kulturze;
• wystawę „Polska Morska Niepodległa” – o związkach II RP z morzem;
• wystawę „Stacja: Niepodległa. Na torach II RP” – o kolejach w niepodległej Polsce i skomplikowanych procesach odbudowy państwa na podstawie kolejnictwa;
• wystawę „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” – powstałą z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Nad kolejnymi wystawami już pracujemy.

Portrety filmowe, czyli kilkuminutowe filmiki, prezentujące ważne postaci, które walczyły o wolną i niepodległą ojczyznę. Kanwą opowieści jest fragment z biografii danej postaci. Tekst wypowiadany przez narratora zwykle wyszedł spod pióra opisywanego bohatera, z jego pamiętników lub pism. Jest to inne spojrzenie na znane postaci i może być znakomitym uzupełnieniem i ilustracją np. lekcji historii. Filmowe portrety są dostępne na kanale YouTube „Niepodległa”.

Realizowane we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku debaty online to spotkania historyków, które zostały zarejestrowane i są dostępne dla każdego. Wybitni specjaliści spotykają się na wspólnej platformie, by rozmawiać na tematy najważniejszych wydarzeń sprzed stu lat, ale także, by opowiadać o procesach i o życiu codziennym. Konstruktywna dyskusja z szacunkiem to dobry przykład jak rozmawiać o historii. Debaty są dostępne na kanale YouTube „Niepodległa”.

Więcej informacji o bezpłatnych materiałach i bazach wiedzy można znaleźć na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/nowy-rok-szkolny-z-niepodlegla-inspiracje-dla-uczniow-i-nauczycieli/

ULOTKA

Zapraszamy do korzystania.

Biuro Programu „Niepodległa”