Koncert Noworoczny w Straszęcinie

Śpiewanie kolęd i pastorałek to jeden z najpiękniejszych obrzędów bożonarodzeniowych i coroczna tradycja w Gminie Żyraków. 9 stycznia 2022 r. w niedzielny zimowy wieczór odbył się Koncert Noworoczny. W straszęcińskiej świątyni mieszkańcy Gminy Żyraków oraz zaproszeni goście mogli wysłuchać repertuaru przygotowanego przez Orkiestrę Dętą Gminy Żyraków i Chór Parafialny w Straszęcinie pod kierownictwem i dyrygenturą Pana Grzegorza Steca. Na koncert zaprosił Wójt Gminy Żyraków Pan Marek Rączka, zaś współorganizatorami byli: Parafia pw. Wszystkich Świętych w Straszęcinie, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie oraz Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Gminy Żyraków.

Był to wieczór pełny wzruszeń, emocji, wspaniałych i niezapomnianych chwil. Muzyczną ucztę zawdzięczamy m.in. solistom, a zaśpiewali: Barbara Łukasik, Grzegorz Tomaszewski, Katarzyna Czerwiec, Natalia Ciszek, Kamila Stec, Weronika Chmura, Wiktoria Marek, Antonina Barnaś, Paweł Morawczyński, Marek Smagacz oraz Karolina i Wiktoria Chmura. Oprawę muzyczną przygotowali członkowie Orkiestry w poszczególnych sekcjach instrumentalnych:

  • Sekcja Fletów – Aleksandra Bieszczad, Ewelina Koziara, Kinga Pasternak, Katarzyna Szerszeń, Julia Bieniasz, Kamila Horosz. 
  • Sekcja Smyczkowa – Kamila Stec, Weronika Chmura.
  • Sekcja Klarnetów – Wiktoria Chmura, Karolina Ozga, Jakub Smagacz, Paweł Chmura, Karolina Pociask, Aleksandra Kołodziej, Barbara Grudkowska
  • Sekcja Trąbek – Szymon Pieniążek, Ignacy Kamiński, Mariusz Koziara, Grzegorz Tomaszewski, Dominik Mietła, Stanisław Lichoń.
  • Sekcja Puzonów – Paweł Rak, Ryszard Rak, Rafał Szreder, Bartek Kozikowski, Franciszek Kamiński, Michał Bułat.
  • Sekcja Saksofonów – Karolina Kosiba, Marcin Grych, Karolina Chmura, Kazimierz Węgrzyn, Damian Szerszeń, Julia Pieniążek, Marcin Nykiel.
  • Sekcja Tenorów – Sławomir Mądro.
  • Sekcja Rytmiczna – Jakub Gąsior, Marek Smagacz, Ryszard Pieniążek, Roman Gulis (gitara basowa), Antoni Stec, Aleksander Lisowski, Bartłomiej Chmura.

Muzycy bisowali trzy razy. W utworze „Mario, czy Ty wiesz” jako wokalista wystąpił Pan Grzegorz Stec.

Koncert poprowadziła Pani Aneta Domaradzka – Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie. Dla mieszkańców popłynęły życzenia noworoczne, które złożyli Wójt Gminy Żyraków Pan Marek Rączka, Przewodnicząca Rady Gminy – Pani Maria Bodzioch, Prezes Stowarzyszenia Orkiestra Dęta Gminy Żyraków – Pan Grzegorz Stec, zaś błogosławieństwa udzielił Proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych – ks. Prałat Bogusław Czech.

Wśród przybyłych gości znalazły się władze powiatu dębickiego na czele ze Starostą Piotrem Chęćkiem, władze samorządowe Gminy Żyraków na czele z Wójtem Markiem Rączką, Zastępcą Grzegorzem Regułą, Przewodniczącą Rady Gminy Żyrakow Panią Marią Bodzioch oraz Sekretarz Panią Martą Erasmus, a także władze Gminy Czarna.

Organizatorzy składają podziękowania Jednostce OSP w Straszęcinie za kierowanie ruchem na parkingu przy kościele. Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w koncercie była przygotowana transmisja na żywo przez Telewizję Debica.TV.  Mamy nadzieję, iż wczorajsze kolędy i pastorałki napełniły Państwa serca radością na Nowy 2022 Rok.