Gmina Żyraków z pomocą Ukrainie!

Szanowni Państwo,

Gmina Żyraków nie pozostaje obojętna wobec agresji Rosji na niepodległą Ukrainę oraz na brutalność i cierpienie jej mieszkańców. Solidaryzujemy się w tych ciężkich chwilach z wszystkimi, których dotknęła ta straszna tragedia. Naszą powinnością jest niesienie wsparcia na wszelkie sposoby i bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi.

 25 lutego 2022 r. wraz z pozostałymi burmistrzami i wójtami Powiatu Dębickiego spotkaliśmy się, aby wspólnie opracować strategię pomocy dla mieszkańców Ukrainy. Ustalenia skupiły się na przygotowaniu planu zbiórek i zapewnieniu schronienia uchodźcom.

 Zajęliśmy wspólne stanowisko dotyczące organizacji pomocy poszkodowanym mieszkańcom w wyniku działań wojennych z samorządów partnerskich: Czernihowa (stolica obwodu Czernihowskiego) oraz Miasta Rudki (powiat samborski), w tym także naszego Partnera Miasta Mena. Nasze działania, zakres pomocy i jej wielkość oraz realna możliwość dotarcia z pomocą będą podyktowane zgłaszanymi przez nich potrzebami. Jesteśmy w stałym kontakcie i czekamy na konkretne informacje.

 Nasza Gmina również aktywnie solidaryzuje się z Ukrainą.

 Organizacje działające na terenie gminy rozpoczęły zbiórki najpotrzebniejszych artykułów pierwszej potrzeby, w tym art. żywnościowych z długim terminem przydatności do spożycia, środków higienicznych i opatrunkowych, kocy, materaców, śpiwory i innych zgłaszanych przez Wojewodę i punkty recepcyjne.

 Głównym punktem zbiórek na terenie gminy zgłoszonym do Wojewody jest budynek CKiP w Woli Żyrakowskiej, który będzie czynny w godz. 8.00 – 16.00 (pon. – pt.) – os. odp. Aneta Domaradzka, tel. 146812819.

 Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie udostępnia pomieszczenia na zbiórkę rzeczy. Ponadto wraz ze Stowarzyszeniem Orkiestry Dętej Gminy Żyraków uruchamia zbiórkę datków/funduszy pod nazwą „Pomoc dla Ukrainy” na zakup m. in. odzieży termotermicznej, butów, mundurów dla ochotników chcących podjąć walkę na miejscu. Pieniądze będą zbierane do puszek podczas koncertu „O kobietach – dla kobiet”, który odbędzie się 8 marca w MOK w Dębicy, dla pozostałych osób chcących wesprzeć naszą inicjatywę informujemy, że pozostałe puszki będą umieszczone w CKiP w Dworku w Żyrakowie oraz w Urzędzie Gminy w sekretariacie. W ten sposób możemy bardzo mocno wesprzeć mieszkańców walczących i broniących swoich rodzin.

 Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej udzieli bezpłatnej podstawowej opieki lekarskiej dla obywateli Ukrainy przebywający na terenie gminy. W przypadku zaistniałej potrzeby prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 146701217.

 Proszę o pozostanie w gotowości wszystkie organizacje, instytucje, szkoły i firmy działające na terenie naszej Gminy w celu niesienia pomocy, która jest potrzebna już teraz, ale będzie potrzebna również w późniejszym czasie.

 Na dzień dzisiejszy magazyny z żywnością są zapełnione. Prosimy o chwilowe wstrzymanie się ze zbiórkami. Na bieżąco będziemy informować o konkretnym rodzaju pomocy tak, aby Państwa nieocenione zaangażowanie było w pełni wymierne do obecnego zapotrzebowania po drugiej stronie granicy.

 Obecnie tworzymy listę miejsc schronienia dla uchodźców z Ukrainy. Jeżeli wyrażacie Państwo chęć takiej pomocy, to proszę o kontakt telefoniczny z Urzędem Gminy Żyraków z Panią Małgorzatą Orkisz pod numerem tel. 14 680 71 21 lub z GOPS Panią Grażyną Kokoszka pod nr tel. 146822635. Można zgłaszać się bezpośrednio na stronie https://pomagamukrainie.gov.pl/.

 O wszystkich działaniach będziemy informować Państwa na bieżąco na naszej stronie internetowej jak również na profilu facebook Gminy Żyraków.

Gmina Żyraków – Solidarnie z Ukrainą!