Powiatowy Dzień Sybiraka

Z okazji 79. rocznicy wywózki żołnierzy Armii Krajowej z Mokrego na Sybir oraz 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę w dniu 17 września 2023 r. w Zasowie i Mokrem odbyły się obchody Powiatowego Dnia Sybiraka. Uroczystą Mszę Św. w intencji Sybiraków i mieszkańców Mokrego w Kościele Parafialnym pw. Św. Stanisława BM celebrowali ks. Proboszcz Paweł Skraba, ks. Senior Władysław Dudek, ks. Stanisław Kania pochodzący z Zasowa oraz ks. Wikariusz Grzegorz Ogórek. Oprawę muzyczną podczas ceremonii zapewnił Chór Parafialny z Zasowa. Podczas Mszy św. obecne były poczty sztandarowe: Jednostki Strzeleckiej 2017 imienia Tadeusza Münnicha z Dębicy, Jednostek OSP z Żyrakowa i z Zasowa, szkół podstawowych z Zasowa, Góry Motycznej, Woli Wielkiej i Straszęcina, a także poczet PSL z Wiewiórki.

Po mszy odbyła się część oficjalna, w której głos zabrali: Starosta Powiatu Dębickiego Piotr Chęciek, Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka, Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek – potomek Sybiraków, Sołtys wsi Mokre Agnieszka Czapiga oraz Radny Gminy Dębica Roman Mazur.

Częścią artystyczną wydarzenia był Koncert Organowy w wykonaniu Adama Czuchry połączony z montażem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Mokrem.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wiązanek pod Kapliczką Sybiraków w Mokrem, gdzie wartę honorową pełniła reprezentacja Jednostki Strzeleckiej 2017 imienia Tadeusza Münnicha z Dębicy.

Spotkaniu okolicznościowemu w szkole towarzyszyły wystawy: dioramy pn. „KATYŃ” autorstwa Gustawa Gizy oraz wystawa IPN pn. „Polacy ratujący Żydów w czasie II Wojny Światowej”.

Uroczystości poprowadziła Pani Bożena Madej – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mokrem.

Na wydarzenie zaprosili: Starosta Powiatu Dębickiego, Wójt Gminy Żyraków oraz Sołectwo Mokre, zaś współorganizatorami byli: Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Parafia pw. Św. Stanisława BM w Zasowie, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Mokrem, Stowarzyszenie „Łączymy Pokolenia – Mokre Wczoraj i Dziś” oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Mokrem.