Z ZIEMNIAKIEM W ROLI GŁÓWNEJ

Miejscowość Wiewiórka słynąca z uprawy ziemniaków 1 października 2023 r. miała swoje święto. Już po raz 10. odbył się Dzień Ziemniaka. Wydarzenie rozpoczęło się uroczyście od Mszy Św. celebrowanej przez Proboszcza Parafii pw. Maksymiliana M. Kolbego w Wiewiórce – ks. Roberta Głuchowskiego. Dalsza część miała miejsce na stadionie w Wiewiórce, gdzie wszystkich zgromadzonych oficjalnie powitał Wójt Gminy Żyraków – Marek Rączka oraz Sołtys wsi Wiewiórka – Tomasz Wolak. Po czym nastąpiła uroczysta chwila wręczenia medali Św. Izydora Oracza – Patrona Rolników. Wręczenia dokonali Wójt Gminy Żyraków oraz Dyrektor Biura Podkarpackiej Izby Rolniczej – Wiesław Lada. Medale otrzymali:  Stanisław Małozięć z Wiewiórki, Edward Mika z Mokrego, Łukasz Poproch z Żyrakowa, Małgorzata Matuszkiewicz z Wiewiórki i Małgorzata Kot również z Wiewiórki.

W wystąpieniach okolicznościowych przemawiali: Tadeusz Kulas – Radny Rady Gminy Żyraków, Zdzisław Pupa – senator RP, Barbara Maziarka – w imieniu Posła RP Jana Warzechy, Czesław Łączak – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Wiesław Lada – Dyrektor Biura Podkarpackiej Izby Rolniczej, Piotr Chęciek – Starosta Powiatu Dębickiego oraz Daniel Wójcik – Radny Rady Powiatu Dębickiego.

Po przemówieniach nastąpiła część artystyczna, która została przygotowana przez uczniów z klas 2-7 ze Szkoły Podstawowej w Wiewiórce pod kierownictwem Dyrektor Agnieszki Radwańskiej. Do występów uczniów przygotowały Pani Joanna Podraza i Anna Czerniak.

Głównym punktem imprezy był „Sołecki Tor Przeszkód z ziemniakiem w tle”, w którym zacięcie rywalizowały 3-osobowe drużyny z następujących sołectw: Nagoszyna, Góry Motycznej, Wiewiórki, Straszęcina i Żyrakowa. W tym roku przeprowadzono konkurencje o tematyce „Cztery Pory Roku”. Ostatecznie drużyny zajęły następujące miejsca: I – Góra Motyczna, II – Żyraków, III – Wiewiórka, IV – Nagoszyn i V – Straszęcin. Zwycięzcy tradycyjnie otrzymali statuetkę Złotego Ziemniaka.

W ramach imprezy miała miejsce wielka kulinarna uczta – po raz kolejny mieliśmy okazję spróbować jedynej na świecie PODKARPACKIEJ ZIEMNIACZANKI, którą specjalnie dla wszystkich przygotowały Panie ze Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet KGW z Wiewiórki – według najstarszych receptur. W ziemniaczanych potrawach rozsmakowywaliśmy się dzięki Paniom ze Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich „Kreatywne Kobiety” z Nagoszyna oraz Stowarzyszenia KGW „Łączymy Pokolenia – Mokre Wczoraj i Dziś”, a także dzięki Jednostce OSP z Wiewiórki, która zaprosiła na Strażackie Pieczone Ziemniaczki. Niedzielne wydarzenie było również okazją do podziękowania Pani Ewie Kizior – Przewodniczącej KGW w Wiewiórce, która w tym roku obchodzi okrągłą rocznicę prowadzenia koła.

Na stadionie stoiska prezentowały się również stoiska: Podkarpackiej Izby Rolniczej, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji z Mielca. Ponadto KRUS przeprowadził Konkurs BHP w Rolnictwie pn. „ Rola Rolnika by upadku unikał – mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz”.

Imprezie towarzyszyła również wystawa sprzętu rolniczego dzięki uprzejmości Wiesława Marka – Właściciela Firmy Agro-Marek ze Skrzyszowa.

Kolejnymi atrakcjami były dmuchane zjeżdżalnie dla najmłodszych, gry i zabawy z grupą animacyjną STUDIO FAMA oraz stoisko z malowaniem twarzy, tatuażami i warkoczykami, które prowadziła Joanna Stanoch.

Na zakończenie do zabawy tanecznej zaprosiła Grupa Muzyczna STARS.

Dziękujemy serdecznie Sponsorom, którzy wsparli nas podczas tego wydarzenia. Słowa podziękowania kierujemy do:

– Aneta i Rafał Tęcza – Właściciele Centrum Przemysłowo-Ogrodniczego w Wiewiórce,
– Maria i Stefan Tęcza – Właściciele Piekarni „Tęcza” w Górze Motycznej,
– Renata i Józef Kizior – Właściciele Zakładu Mięsnego NOWY MAXPOL R J KIZIOR SP.J.,
– Lidia i Grzegorz Tęcza – Właściciele Sklepu Hitpol Wiewiórka,
– Marcin Osuch – Właściciel „Eko Kłos” Sp. z o.o.,
– Ryszard Szacik– Właściciel Firmy „Ryśko”,
– Bank Spółdzielczy w Żyrakowie,
– Krystyna Drąg – Właściciel Zakładu Przetwórstwa Mięsnego „Drąg S.C.”,
– Marian i Zofia Niedbalec – Właściciele Firmy Handlowo-Usługowej MALIBU,
– Renata i Tadeusz Szkutak – Właściciele Firmy Usługowo-Handlowej HYDRAULIK,
– Małgorzata i Bogdan Depowscy – Właściciele Firmy Transportowo-Handlowej „De-Max”,
– Dorota i Zbigniew Kędzior – Właściciele PHU Węglostal,
– Wiesław Marek – Firma Agro-Marek – sprzedawca ciągników i maszyn rolniczych ze Skrzyszowa,
– Krzysztof Szacik – Usługi Transportowe Sprzętowe Budowlano-Ziemne Krzysztof Szacik w Wiewiórce,
– Marta Erazmus – Sekretarz Gminy Żyraków.

Na wydarzenie zaprosił Wójt Gminy Żyraków wraz z współorganizatorami: Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Sołectwem Wiewiórka, Stowarzyszeniem „Aktywnych Kobiet” w Wiewiórce, Parafią pw. Maksymiliana M. Kolbego w Wiewiórce, Szkołą Podstawową w Wiewiórce oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Wiewiórce.