Uniwersytet Samorządności

W ramach zadania pn. „Organizacja i przeprowadzenie 6 otwartych inicjatyw edukacyjnych w utworzonej sali szkoleniowej w Budynku Wielofunkcyjnym w Wiewiórce w ramach „Uniwersytet Samorządności” objętego Podkarpackiem Programem Odnowy Wsi na lata 2021-2025 oraz dofinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego w 2023 r. odbyły się następujące inicjatywy edukacyjne:

– 7 września – warsztaty pn. „Artystyczne dekorowanie ciast i deserów”. Zajęcia poprowadziła Barbara Bassara-Poprawa, właścicielka znanej cukierni w Dębicy. Uczestnicy szkolenia, w tym członkowie kół gospodyń wiejskich z powiatu dębickiego dowiedzieli się jakich materiałów i technik używać do ozdabiania ciast.

– 14 września – warsztaty pn. „EDUKIDO – Kreatywne warsztaty z klockami LEGO”, które poprowadził trener Bartosz Dyrkacz z Firmy Cogito Network Sp. z o.o. z Rzeszowa. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wiewiórce z wielkim zainteresowaniem uczyły się poprzez zabawę, dzięki której rozwijały logiczne myślenie.

– 21 września – szkolenie pn. „Bezpieczna droga do szkoły – poznajemy znaki i zasady ruchu drogowego”, które przeprowadziła Pani Magdalena Baran z Komendy Powiatowej Policji w Dębicy.

– 28 września – szkolenie pn. „Mowa liderów” na temat skutecznej autoprezentacji, wystąpień publicznych, komunikacji, tworzeniu treści pomocnych w przekazie informacji, promocji i budowania wizerunku. Podczas części warsztatowej każdy uczestnik spróbował swoich sił w prezentacji swojej osoby przed kamerą. Było to bardzo pomocne i rozwijające doświadczenie, dzięki któremu uczestnicy otrzymali wiele cennych wskazówek. Szkolenie poprowadził doradca medialny Adam Mokrzycki.

– 6 października – wykład historyczny pn. „Zagłada i walka. II wojna światowa w Dębicy i powiecie dębickim”, który wygłosił Ryszard Pajura. Wykład został zorganizowany z okazji 80. rocznicy pacyfikacji wsi Wiewiórka przypadającej właśnie w tym roku. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać przekrojowej historii II wojny światowej na ziemi dębickiej, w tym zapoznać się z wydarzeniami, które rozegrały się na terenie obecnej Gminy Żyraków. Każdy uczestnik otrzymał egzemplarz książki autorstwa Ryszarda Pajury.

– 12 października – szkolenie pn. Promocja „Małej Ojczyzny”, które poprowadziła Pani Krystyna Dobrzańska z Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Zakres szkolenia obejmował takie zagadnienia jak: narzędzia współpracy z mediami tradycyjnymi, nowoczesne narzędzia promocji, charakterystykę i kampanie reklamowe na FB oraz influencer marketing.