Akcja „Łamańce językowe”

 

Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie – to jeden z najpopularniejszych łamańców językowych, z którym znakomicie poradziły sobie dzieci i młodzież z Gminy Żyraków. Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie zaprosiło mieszkańców do akcji gimnastyki języka pod hasłem „Łamańce Językowe” w formie online.  Dzieci recytowały wybrany wiersz pośród trzech propozycji: „Chrząszcz”, „Grzeczna dama” Małgorzaty Strzałkowskiej oraz „Kleszcze” Aliny Wojdeckiej. Uczestnicy wspomagając się stosowną mimiką, odpowiednią modulacją głosu, a nawet uzasadnionym strojem zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Jak wiadomo wiersze te nie należą do łatwych i trzeba język nieźle nagimnastykować, aby poprawnie je wydeklamować. Wyzwania językowe spotkały się z wielkim odzewem, gdyż w akcji wzięło udział aż 25 osób. Wśród miłośników języka ojczystego wystąpili: Aleksandra Oleksy – ZS w Straszęcinie; Magdalena Knot, Mikołaj Skowron, Mikołaj Domaradzki, Maciej Przybyś, Aldona Kurczyk, Alicja Białas, Aleksandra Pieniądz, Oliwia Cygan, Zuzanna Grygiel, Cyprian Ruda, Klaudia Osak i Hanna Kobos – ZS w Bobrowej; Wiktoria Pietrucha – SP w Górze Motycznej; Kamila Krogulska, Julia Moskal, Milena Rogowska – SP w Woli Wielkiej, Martyna Gaweł, Liliana Gaweł, Milena Sak, Patrycja Wrona, Emilia Rej – ZS Nagoszyn, Faustyna Ryczek – SP w Zasowie, Ksawery Kizior – SP w Wiewiórce oraz Katarzyna Szydłowska z Góry Motycznej. Ich poczynania były publikowane na profilu facebookowym CKiP w Żyrakowie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy odwagi !