Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Żyrakowie

W dniu 5 marca 2024 roku w Zespole Szkół w Żyrakowie odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej (OTWP) „Młodzież Zapobiega Pożarom”, w którym wzięło udział 28 uczniów z terenu Gminy Żyraków. Uczestników powitał Komendant Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Żyrakowie Marcin Świerk, przypominając, że ideą Turnieju jest upowszechnianie wśród młodych ludzi znajomości przepisów przeciwpożarowych i zasad postępowania na wypadek pożaru oraz poszerzanie praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, a także propagowanie historii i tradycji ruchu strażackiego. Uczniowie startujący w konkursie w podziale na trzy grupy wiekowe (I grupa – uczniowie klas I-IV szkół podstawowych, II grupa wiekowa – uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych i III grupa wiekowa – uczniowie szkół ponadpodstawowych), rozwiązywali składający się z kilkudziesięciu pytań test pisemny. Po dokonaniu oceny prac pisemnych jury eliminacji gminnych zakwalifikowało do finału po pięciu uczestników z każdej grupy wiekowej.
W wyniku rozgrywek finałowych kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

I grupa wiekowa

• 1. Zuzanna Moskal – SP w Woli Wielkiej
  • 2. Paweł Paździor – SP w Zasowie
  • 3. Jan Kobos – ZS w Nagoszynie

II grupa wiekowa

• 1. Julia Moskal – SP w Woli Wielkiej
  • 2. Filip Jędrzejczyk – ZS w Straszęcinie
  • 3. Filip Żegleń – ZS w Straszęcinie

III grupa wiekowa

• 1. Antonii Moskal – II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy

Po ogłoszeniu wyników Wójt Gminy Marek Rączka złożył wszystkim uczestnikom gratulacje i wręczył dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Gminy w Żyrakowie. Podziękowania za trud włożony w przygotowanie uczniów do konkursu otrzymali również nauczyciele. Do powiatowego etapu Turnieju zostali zakwalifikowani zdobywcy dwóch pierwszych miejsc z każdej grupy wiekowej. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a przyszłym reprezentantom Gminy w eliminacjach powiatowych życzymy wielu sukcesów w dalszych zmaganiach.